Podoba Ci się? :)

Co to jest standard Qi? Bezprzewodowe ładowanie smartfonów.

Opublikowany przez Luma Mobile - dnia 01.07.2018

Qi [czi] po chińsku znaczy ‘przepływ energii’. Jest to inaczej ładowanie indukcyjne na odległość (do 4cm) dzięki bezprzewodowemu transferowi energii. Po raz pierwszy do ładowania urządzeń standard ten zastosowano w 2008 roku.

Trochę historii. Jak doszło do wynalezienia ładowania bezprzewodowego.

W sierpniu 2009 roku Wireless Power Consortium (Międzynarodowe Konsorcjum Technologiczne) zastosowało specyfikację niskiej mocy (do 5W), dzięki czemu można było ładować na przykład smartfony. Pierwszym telefonem, w którym wykorzystano ładowanie indukcyjne, właśnie 2009 roku, był smartfon Pre od firmy Palm. Zabrakło jednak wtedy dobrego marketingu i o ładowaniu indukcyjnym zapomniano na kilka lat do czasu, gdy Nokia zaprezentowała model Lumia 920 wraz z ładowarką indukcyjną.

Od 2011 roku dzięki specyfikacji średniej mocy (do 120 W) można zasilać wyświetlacze czy laptopy. W 2015 roku WPC zastosowało specyfikację wysokiej mocy (do 1kW). Umożliwia ona ładowanie małych urządzeń kuchennych. W 2017 roku natomiast Apple ogłosił, iż w przyszłości będzie pracował nad rozszerzeniem standardu Qi o nowy protokół AirPower pozwalający ładować smartfony bez konieczności kładzenia ich na podstawce (telefon będzie musiał znajdować się tylko w jej pobliżu). 

Jak działa ładowanie indukcyjne?

W skład każdego zestawu Qi wchodzi elektroda ładująca, inaczej stacja bazowa zapewniająca moc indukcyjną. Jest ona podłączona do źródła zasilania. Drugim elementem jest dopasowane do stacji urządzenie (na przykład smartfon), które umieszczamy na wierzchu poduszki ładującej i które pobiera moc indukcyjną. Ładowanie urządzenia odbywa się za pomocą rezonansowego sprzężenia indukcyjnego. Polega ono na tym, iż nadajnik mocy znajdujący się w stacji bazowej posiada cewkę nadawczą wytwarzającą oscylujące pole magnetyczne. Urządzenie mobilne posiada natomiast cewkę odbiorczą odbierającą energię. Wytwarzające się pole magnetyczne indukuje prąd przemienny w cewce odbiorczej (prawo indukcji Faradaya). Dzięki niedużym odstępom dwóch cewek standard Qi zapewnia doskonały przekaz mocy.

Stacje bazowe zazwyczaj posiadają płaskie powierzchnie interfejsu, na której można położyć jedno lub więcej urządzeń. Istnieją również dwie możliwości układania urządzeń na stacji w celu przekazania mocy.  Pozycja kierowana ułożenia urządzenia na stacji wymusza umieszczenie urządzenia mobilnego w określonym miejscu. Pozycja swobodnego pozycjonowania pozwala natomiast na kładzenie urządzenia w dowolnym miejscu na stacji. Warto o tym pamiętać wybierając ładowarkę indukcyjną.

Ładowarka bezprzewodowa Nillkin Magic Disk 4 oraz iPhone X

Ładowarka bezprzewodowa Nillkin Magic Disk 4 oraz iPhone X

Jaką ładowarkę bezprzewodową wybrać?

Ładowanie smartfonów bez użycia kabli jest bardzo wygodne – telefon odkładamy zawsze w to samo miejsce, nie musimy szukać kabla, żeby podłączyć go do zasilania oraz do telefonu. Wystarczy położyć go na podstawce i ładowanie zaczyna się automatycznie. Należy jednak pamiętać, aby wybierać ładowarki oryginalne. Gdy kupimy tańszy zamiennik może okazać się, że ładowarka taka powoduje zbyt mocny wzrost temperatury urządzenia – konsekwencje takiego działania mogą mieć bardzo negatywne skutki. Przykładem takiego działania może być nawet uszkodzenie smartfona. Brytyjski Chartered Tradin Standars Institute swego czasu przebadał 400 ładowarek indukcyjnych, które reklamowane są jako bezpieczne zamienniki oryginalnych akcesoriów. Aż 397 nie gwarantowało pełnego bezpieczeństwa smartfonów! Warto więc zainwestować w oryginalny produkt. Przykładem ładowarki spełniającej wszystkie normy bezpieczeństwa jest ładowarka Nillkin Magic Disk 4.

Ładowarka bezprzewodowa Nillkin Magic Disk 4

Ładowarka bezprzewodowa Nillkin Magic Disk 4

Nillkin Magic Disk 4

Jest to innowacyjna ładowarka indukcyjna, która bezpiecznie naładuje Twój telefon (odległość transmisji ≤6mm). Obsługuje ona szybkie ładowanie do 9V/1.7 A lub ładowanie tradycyjne 5V/2A a szeroka gama barw (podświetlenie zawiera 16 milionów kolorów) pozwoli dostosować się kolorystycznie do wnętrza, w którym ładowarka będzie się znajdowała. Po naładowaniu smartfona Nillkin automatycznie przechodzi w stan czuwania (zmniejsza pobór energii) a jej niewielkie rozmiary (110*110*16,5mm) i nowoczesny wygląd idealnie pasują do każdego mieszkania.
Ładowarka Nillkin Magic Disk 4 nadaje się do wszystkich telefonów z funkcją ładowania bezprzewodowego.

Cena ładowarki bezprzewodowej Nillkin Magic Disk 4: 120 zł.

NIllkin Magic Disk 4

NIllkin Magic Disk 4

NIllkin Magic Disk 4

NIllkin Magic Disk 4


Luma Mobile

O autorze: Na blogu będziemy dzielili się z Wami naszymi przemyśleniami na temat akcesoriów, które fotografujemy i przedstawiamy w innym świetle niż zazwyczaj są one prezentowane. Będziemy także przekazywali Wam wskazówki na tematy, które okazują się przydatne przy zakupie etui, kabli czy słuchawek dostępnych w sklepie Luma Mobile. Będziemy je przedstawiali z punktu widzenia użytkownika zwracając uwagę na użyteczność, wygląd a przede wszystkim jakość. Zapraszamy do czytania i oglądania! Zespół Luma Mobile.

Dostawa kurierem DPD

Szybkie płatności DotPay

płatności kartami

płatności kartami