Podoba Ci się? :)

Jaki power bank wybrać? Czym się kierować dokonując wyboru?

Opublikowany przez Luma Mobile - dnia 02.05.2019

Na początku zacznę od nomenklatury. Jak powinno pisać się słowo [powerbank]? Spieszę z wyjaśnieniem, że na razie w języku polskim dopuszczone są obie formy: zarówno łączna powerbank oraz rozdzielna power bank oraz sformułowanie bank energii. Podobno przeważa pisownia rozdzielna, dlatego też w tekście będę stosował właśnie tę formę.

Poniższy tekst ma być dla Was poradnikiem i informacją na temat power banków. Wskażemy Wam, na co trzeba zwrócić uwagę kupując power bank i pokażemy Wam jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami.

Czym jest power bank?

Jest to przenośna bateria, dzięki której mamy możliwość naładowania urządzenia przenośnego bez dostępu do sieci energetycznej. Power bank kumuluje energię, którą możemy wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie.

Ładowanie urządzenia odbywa się za pośrednictwem kabla – łączymy za jego pomocą telefon/tablet z power bankiem i proces przesytu energii rozpoczyna się. W tym miejscu warto wspomnieć o power bankach, które mają funkcję ładowania bezprzewodowego. Pamiętajmy jednak, że ładowanie indukcyjne będzie wolniejsze i ogranicza możliwości ładowania: nie zasilimy telefonu spacerując czy podczas jazdy na rowerze. Tradycyjny power bank na kablu podpinany do urządzenia daje nam już taką możliwość – wkładamy power bank oraz smartfon do torby czy kieszeni i tyle 😊.

Power bank Baseus o pojemności 20000 mAh

Power bank Baseus o pojemności 20000 mAh

Który power bank wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Pokażemy Wam jakie różnice występują między tymi urządzeniami. Są to między innymi: ilość portów USB, port USB-C, pojemność, waga oraz oczywiście wygląd.

Ilość portów USB

W sklepach znajdziecie takie power banki, które mają jeden port USB, dwa albo nawet 3.
I to jest moment, w którym musicie odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy zdarzają się nam sytuacje, gdy chcemy ładować więcej niż jedno urządzenie? Jeśli nie to, według mnie, warto zastanowić się nad zakupem takiego power banka, który ma tylko jeden port USB – na pewno będzie tańszy :).

Różne rodzaje portów: USB, USB-C

Różne rodzaje portów: USB, USB-C

Co to jest port USB-C?

Najnowsze power banki mają również port USB-C, który jest najnowszym i najszybszym typem złącza. Jest to port, dzięki któremu naładujemy szybciej te smartfony, które również takowy posiadają. Do szybkiego ładowania będzie potrzebny specjalny kabel, który na obu końcach ma wtyczkę USB typu C.
Za pośrednictwem portu USB-C można ładować również inne urządzenia elektroniczne takie jak tablety czy komputery, które mają port USB-C. Aby power bank mógł naładować komputer musi mieć oznaczenie USB-C PD.

5000mAh, 10000mAh, 20000mAh - co to oznacza?

Kolejną, nie mniej jednak ważną sprawą, a może nawet najważniejszą jest pojemność power banka.
Pojemność urządzenia określana jest za pomocą mAh. Taką samą jednostką oznaczona jest pojemność baterii telefonu czy tabletu.
Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie: Samsung Galaxy S9 ma baterię o pojemności 3000mAh – wybierając power bank, który ma pojemność 5000mAh naładujemy telefon od 0 do 100% niecałe dwa razy.
Inny przykład: Huawei P30 Pro ma baterię o pojemności 4200mAh: wybierając power bank o pojemności 10000mAh naładujemy go dwa razy od 0 do 100% i jeszcze zostanie trochę energii na kolejne doładowanie smartfona.

Pojemność baterii 20000 mAh

Pojemność baterii 20000 mAh

Waga power banków

Warto zastanowić się nad tym, jakie są Wasze oczekiwania i w jakich sytuacjach będziecie chcieli używać zewnętrznej baterii. Jeżeli sporadycznie zdarza się, że Wasz telefon się rozładowuje i potrzebujecie tylko odrobiny energii, aby dotrzeć do miejsca, gdzie możecie naładować telefon to warto wybrać małą pojemność. Dlaczego? Nie każdy o tym wie, ale im power bank ma większą pojemność tym jest cięższy. Power bank o pojemności 20000mAh może ważyć ponad 400g. Nie wyobrażam sobie takiego ciężaru w damskiej torebce czy w kieszeni bluzy.

Natomiast jeżeli jesteście podróżnikami i zdarzają się Wam sytuacje, w których przez dłuższy czas nie macie dostępu do sieci energetycznej to właśnie dla Was są takie pojemności jak 20000mAh.

Jak naładować power bank?

Power bank to bateria. Gdy korzystamy ze zgromadzonego w nim prądu rozładowuje się. Trzeba pamiętać o tym, aby od czasu do czasu sprawdzić poziom zasilenia power banku. Każde urządzenie posiada system informujący o stopniu jego naładowania. Najczęściej jest to kilka diod, które informują o poziomie baterii. W nowszych urządzeniach mamy już do czynienia z wyświetlaczem, który w procentach pokazuje stopień naładowania power banka.

Ładny power bank

Na koniec kwestia estetyki. Wśród nas są tacy, dla których power bank ma być szybki i ładować urządzenie.
Ale są też tacy, którzy zwracają uwagę na wygląd urządzenia i lubią otaczać się ładnymi przedmiotami. O gustach się nie dyskutuje – to wiadomo, dlatego możemy wam zaproponować delikatne kobiece power banki oraz solidnie męskie urządzenia. Dla każdego coś dobrego :).


Luma Mobile

O autorze: Na blogu będziemy dzielili się z Wami naszymi przemyśleniami na temat akcesoriów, które fotografujemy i przedstawiamy w innym świetle niż zazwyczaj są one prezentowane. Będziemy także przekazywali Wam wskazówki na tematy, które okazują się przydatne przy zakupie etui, kabli czy słuchawek dostępnych w sklepie Luma Mobile. Będziemy je przedstawiali z punktu widzenia użytkownika zwracając uwagę na użyteczność, wygląd a przede wszystkim jakość. Zapraszamy do czytania i oglądania! Zespół Luma Mobile.