Startegiczne inwestycje w wino – na czym polega?

Inwestycje mają naprawdę bardzo dużo oblicz i można inwestować w wiele przedmiotów, a także korzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego celu ofert funduszów inwestycyjnych czy banków proponujących lokaty bankowe. Ostatnio nowością na polskim rynku jest jednak inwestowanie w wina. Czy to atrakcyjne strategiczne inwestycje, które mogą dać świetne wyniki finansowe? A może coś, co tak naprawdę jest głównie idealne dla kolekcjonerów i koneserów, ale nie jest w stanie zagwarantować wysokich zysków? Firmy, które oferują inwestycje w wino, posiadają atrakcyjną ofertę, dlatego warto przyjrzeć się jej szczegółom nieco bliżej.

Wino jako strategiczne inwestycje? Czy to się opłaca?

Plusem takiej formy inwestowania jest to, że inwestycja polega na zakupieniu konkretnych skrzynek z winami. Oczywiście wina muszą być najlepszej jakości i muszą być pod względem rosnących cen perspektywiczne, aby takie strategiczne inwestycje mogły okazać się skuteczne. Wina przechowywane są następnie albo u klienta, albo też w magazynach firmy, która zajmuje się ich sprzedażą, co jest wygodniejszym rozwiązaniem i ponadto nie powoduje ryzyka zniszczenia wina, a tym samym przedmiotu inwestycji. Jest ono przechowywane w odpowiednich do tego warunkach. Kupować można zarówno wina starszych roczników, jak i nowe wina, które jeszcze nie są butelkowane. Nie inwestuje się w tym przypadku w jednostki udziałowe czy certyfikaty uczestnictwa jak ma to miejsce w przypadku funduszy inwestycyjnych. Wino należy do klienta i może on dysponować nim według swojego zapotrzebowania.

Firmy, które oferują właśnie takie winiarskie strategiczne inwestycje, wskazują, że nie wiążą się one z wysokimi dodatkowymi odpłatnościami. Nie jest konieczne z punktu widzenia prawa podatkowego płacenie podatku dochodowego, gdy dany przedmiot należy do osoby fizycznej przez dłużej niż sześć miesięcy. Tym samym zyski zwolnione są z podatku Belki.

Zabawa dla cierpliwych

Inwestowanie w wino jest formą inwestycji długoterminowych, które trwają minimum około 3 lat. Oczywiście, im dłuższy okres inwestycji, tym więcej można zarobić, ponieważ dobre wino musi leżakować, aby nabrać swojej wartości. Często są to nawet inwestycje na cały życie, gdy chodzi o uzyskanie najlepszych wyników finansowych.

Ryzyko związane z inwestowaniem w wina nie jest przy tym bardzo wysokie, tak przynajmniej wskazują firmy, które je oferują. Na początek trzeba przeznaczyć na inwestycję od około 5 tysięcy złotych, ale można też przeznaczyć mniej, gdy chodzi o wina młodsze. Możliwe są także inwestycje o dużej wartości, powyżej 100 tysięcy złotych. Znacznie większe ryzyko występuje w przypadku strategicznych inwestycji np. w sektorze przemysłowym.